Instrument s kojim novi gitarista započne svoje muzičko putovanje može imati veliki utjecaj na njegovu/njenu motiviranost, stil i lakoću učenja. Zbog toga je jako važno da se kupovini prvog instrumenta pristupi pažljivo i ciljano obzirom na bogatu ponudu gitara na tržištu. U ovom tekstu ćemo se osvrnuti na najbitnije stvari koje trebate uzeti u obzir prilikom kupovine gitare, od mitova o prvim gitarama do raznih vrsta i podvrsta gitara koje su dostupne.
ŠTA ŽELITE SVIRATI?
Prva stvar koju treba uzeti u obzir (a često se, pogotovo u slučaju gdje roditelji kupuju prvu gitaru djetetu, ovo zaboravlja) je šta početnik želi svirati. Da li već na umu ima određenu vrstu gitare (akustičnu ili električnu) ili želi svirati određeni muzički pravac? Ako novi gitarista voli rock muziku i mašta o sviranju distorziranog sola iz svoje najdraže pjesme, onda početak na akustičnoj gitari nije najidealnija opcija. Ako netko pjeva i želi sebe pratiti sa par akorda odsviranih na akustičnoj gitari, pojačala i distorzija nisu potrebni. Čest mit koji ćete čuti o prvim gitarama je nešto slično ovome:„najbolje je početi na akustičnoj gitari jer jača ruke“ ili nešto slično. Iako u ovakvim izjavama ima logike, postoji niz drugih faktora koji utječu na odabir instrumenta za početnika. Akustične gitare su često dosta ”tvrđe” i, pogotovo za mlađe gitariste, mogu biti toliko teške za svirati da će demotivirati novog gitaristu i vjerojatno će gitara skupljati prašinu u ćošku. Električne gitare su s druge strane dosta lakše za sviranje zbog ”mekših” žica i neki svirači će brže učiti na njima. Ovdje naravno treba spomenuti različite tehnike koje se u većini slučajeva koriste na jednim i na drugim gitarama. Učiti tehnike poput tappinga, legata ili čak bendinga nije isto iskustvo na električnoj i akustičnoj gitari, stoga je bitno odabrati gitaru koja je u skladu sa željama i ukusima početnika. Ne postoji univerzalno bolja ili lošija opcija, postoje samo gitare prilagođene različitim sviračima i žanrovima.
VRSTE GITARA
Gitare ćemo, zbog preglednosti i lakšeg snalaženja, svrstati na sljedeći način:
Klasične gitare
Akustične gitare
Električne gitare
Postoji naravno više vrsta gitara ali ove tri su za potrebe ovog teksta najvažnije.
Klasične gitare
Klasične gitare mogu biti odlična opcija za bilo kojeg početnika jer su njihove deblje žice blage prema prstima gitariste. Ne mogu se ”urezati” u kožu na isti način kao čelične žice električnih i akustičnih gitara. Zvuk klasičnih gitara je jedinstven i mnogi muzički pravci kao što su klasična muzika, flamenco ili bossa nova se ne mogu zamisliti bez njega. Klasične gitare su također instrumenti koje ćete najčešće naći u muzičkim školama, tako da su najbolji izbor za učenike.
Ove gitare ipak nisu prilagođene svim gitaristima i muzičkim stilovima. Pored svih svojih vrlina, klasične gitare su ipak tihe u poređenju sa akustičnim i električnim gitarama, nisu najbolji izbor za ”struming” ili bendanje i njihov zvuk se često ne uklapa u suvremenije muzičke stilove.
Akustične gitare
Akustične ili ”western” gitare su, za razliku od klasičnih gitara, opremljene čeličnim žicama, međutim to nije jedina razlika u odnosu na klasične gitare. Pored očitih razlika u hardware-u, imaju uže vratove, svjetliji zvuk i dosta su glasnije od klasičnih gitara. Ove gitare su idealne za početnike koji žele učiti fingerstyle, pratiti sebe dok pjevaju ili žele gitaru koju mogu koristiti vani sa društvom. Broj stilova za koje je ova gitara prilagođena je dosta velik i jako je zastupljena u pop, rock i country muzici.
Jedan mogući nedostatak ovih gitara su njihove tvrđe žice koje, pogotovo za mlađe svirače, mogu biti jako neugodne. Uz to, ovo vjerovatno nije gitara koju ćete kupiti za muzičku školu ili ako planirate svirati u bendu.
Ozvučene gitare
Postoje i ozvučene klasične i akustične gitare koje se mogu spojiti na razglas kako bi se koristile na nastupima sa drugim ozvučenim instrumentima. Često se nazivaju i elektro-akustičnim ili elektro klasičnim gitarama ali je bitno napomenuti da se ne trebaju miješati sa električnim gitarama koje imaju potpuno drugačiju namjenu i zvuk.
Električne gitare
Najsvestranija od navedenih vrsta gitara, električna gitara se u mnogo čemu razlikuje od klasične i akustične gitare. Tijelo električne gitare, za razliku od druge dvije vrste nije šuplje, vrat je često pričvršćen za tijelo vijcima, nerijetko imaju tremolo sisteme i zahtijevaju korištenje gitarskog pojačala. Električne gitare se također dosta razlikuju između sebe. Les Paul i Stratocaster su tehnički gledano obje električne gitare, ali pitajte bilo kojeg iskusnijeg gitaristu i reći će vam da se njihova sličnost tu i završava. Gledajući samo ova dva modela vidimo više razlika nego između klasičnih i akustičnih gitara. Imaju drugačiji oblik tijela, konstrukciju, broj i vrstu pickupa, skalu, profil vrata, radius, most, kontrole i još dosta toga. Zbog ovoga ćemo električne gitare podijeliti na podvrste koje će vam pomoći u odabiru, ali prije toga ćemo se kratko osvrnuti na pozitivne i negativne strane električnih gitara općenito.
Električne gitare su dosta lakše za sviranje zbog svojih užih i tanjih vratova i mekših žica. Dozvoljavaju početniku da istražuje veći broj zvukova i tehnika od akustičnih i klasičnih gitara i zastupljene su u skoro svakom suvremenom stilu muzike. Ako planirate svirati u bendu ovo je vjerovatno najbolja opcija za vas. Električne gitare obično zahtijevaju malo veći budžet zbog dodatne opreme (pojačalo, kabl i sl.).
LP-tip
LP-tip su gitare set-neck konstrukcije, najčešće opremljene s dva humbucker pickupa i tuno-o-matic mostom. Humbucker pickupi su odlični za distorzirane zvukove jer su glasniji i imaju dosta manju razinu šuma od single-coil pickupa. Gornja ploča, kod ovih gitara, je izrađena od rebrastog javora i ukrašena sa bindigom na tijelu i vratu gitare.
S-tip
S-tip je vjerovatno najprepoznatljiviji od svih modela električnih gitara. Radi se gitara mabolt-on konstrukcije, sa tri single coil pickupa i tremolo sistemom. Single coil pickupi pružaju dosta jasniji i definiran ton iako su tiši od humbuckera. Bitna karakteristika ovih gitara je i ergonomični dizajn koji ih čini jako ugodnim za sviranje.
T-tip
T-tip gitara je u mnogo čemu sličan S-tipu, Bolt-on konstrukcija, profil vrata, i single coil pickupi. T-tip najčešće ima dva single coil pickupa za razliku od 3 na S-tipu i njegovi pickupi zvuče malo drugačije. Njegov most se također razlikuje od S-tipa po tome što je većinom fiksan.
Super-Strat
Varijanta S-tipa, ove gitare imaju sličan oblik tijela, ali su većinom opremljene H-S-S (humbucker-single single) ili H-S-H (humbucker-single-humbucker) kombinacijom pickupa. Moderniji profil vrata i tremolo sistem ih čine lakšim za svirati i često bolje drži štim od standardnog S-tipa. Dosta svestrani instrumenti prilagođeni modernijim stilovima muzike.
BUDŽET
Iduća bitna stvar kod odabira prve gitare je koliko sredstava planirate izdvojiti za instrument. Većina proizvođača nudi opcije za svaki cjenovni razred i dobar instrument se može kupiti po razumnoj cijeni. Ipak, treba razmisliti i o malo boljem instrumentu, ako ste u mogućnost da ga kupite, bolji instrument može iskustvo učenja učiniti lakšim i ugodnijim.
AKO STE U MOGUĆNOSTI, ISPROBAJTE
Probavanje uživo nije uvijek opcija, ali ako možete svakako probajte što više gitara uživo. Na ovaj način ćete najbolje znati šta je za vas i lakše ćete shvatiti o čemu se govorilo u ovom tekstu.